Do srdce hory zlatonosnou štolou Kristýna

Kašperské Hory jsou známé pro svoji, na těžbu zlata, bohatou historii. Zlato už tady hledali Keltové a když se potom z rýžování zlata stala těžba, město zažilo svůj velký boom. Úbočí Amáliina údolí jsou protkaná štolami. A v jedné z nich se nachází jedna z nejpřesnějších seismických stanic na světe.

Procházka za poznáním

Už dávno se nejezdí na Kašperky za zlatem, ale za přírodou. Poloha mezi vrcholy Kašperskohorské vrchoviny a Zhůří, výhledy na zelené kopce a hrad jen kousek vedle dělají tohle „město“ velmi oblíbenou turistickou destinací.

Když v Kašperkách budete, vydejte se na procházku do Amálina údolí. Je to velmi příjemná trasa podél Zlatého potoka. Doporučuji jít od parkoviště pod sjezdovkou hned od lesa, vyhnete se tak asfaltovému úseku z Kašperek od kostela Pany Marie Sněžné, anebo silnici směr Červená. Kdybyste stáli o delší procházku, potom se vydejte na okruh NS Cestou zlatokopů.

No a pokud se vám nechce pěšky, můžete dojet autem až dolů ke stanici.

Doporučuju zvolit pěší výlet. Cestu lesem od sjezdovky zvládne i terénní kočárek a údolím podél vody Zlatého potoka to zvládnete i na kolech. V horních částech lesa jsou k vidění zbytky povrchové těžby zlata. Ty hlubší propadliny a jámy jsou obehnané bedněním a tak je nepřehlédnete. Po stranách údolí směrem se nachází staré kolmé štoly. Dnes jsou všechny, bohužel, zavřené. Jediná přístupná je štola Kristýna využívaná od roku 1960 seismology.

Otevřeno každou první sobotu v měsíci

Vždy jednou za měsíc se otevřou brány muzea seismometrie a štoly Kristýna. Několikrát za den se pak můžete podívat do štoly a s výkladem do muzea.

Na prohlídku si vyhraďte přes hodinu času. Od roku 2022 stojí na místě staré dřevěné boudy nový objekt výzkumného a návštěvnického centra, včetně hezkých záchodů.

Nová budova Seismické výzkumní stanice a návštěvnického centra

Určitě doporučuju vzít si teplé svetry, mikiny a klidně i bundy. Ve štole bývá stabilní teplota pod 10 stupňů a to hlavně v létě může být dost veliký teplotní šok. Vlastní baterkou nic nezkazíte.

Štolu si neprojdete celou. Jen zhruba 200 m, její větší část je pro veřejnost uzavřena. Nicméně i ten kousek, kterým projdete, vám trochu poodhalí, jak náročné bylo takové štoly budovat. Kutalo se ručně s kahanem!

Ocelové hrnce pro seismometry

Dodnes funkční a velmi přesná měření

Měřící hrnce se nachází hluboko ve skále daleko od průmyslu a dalších rušících vlivů a proto byla a dodnes jsou měření velmi přesná a stanice má status jedné z nejcitlivějších seismických světových stanic.

V minulosti bylo v každém ze tří hrnců kyvadlo měřící jen v jednom směru. Od 90. let se používá velmi drahé švýcarské zařízení měřící všechny směry najednou a je schopné zaznamenat i velmi citlivé zemětřesení v Tichém oceánu! Záznamy se potom po internetu posílají do Prahy. Výsledky měření lze sledovat online a aby se všechna seismologická centra domluvila, používá se jednotně čas z nultého poledníku. To znamená u nás o hodinu, respektive dvě, před světovým časem (kdybyste se chtěli v záznamech zorientovat, u nás je 14:30 ale záznam bude 13:30).

Užitečné informace

Vstupné dobrovolné.

S kočárkem do štoly ne.

Otevřeno je každou první sobotu v měsíci od května do září. Exkurze začínají v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin

Pěšky se dostanete z Kašperských Hor po NS Cestou zlatokopů, nebo po modré směrem na Červenou. Na cestu si vyhraďte alespoň půl hodinky. Na kolech po cyklotrase 1201 (modrá turistická).

Zajímavosti

Stanice Kašperské Hory s kódovým označením KHC byla zřízena v r. 1960.

Díky citlivosti stanice byly zaznamenány i pokusné nukleární výbuchy v Nevadě v USA, v Číně, na francouzském atolu Mururoa či na Nové zemi a v Semipalatinsku v bývalém Sovětském svazu.

Ve štole žijí netopýři. Prolétávají ven díky vyřezanému otvoru nade dveřmi a nejspíš také průduchem do druhé štoly Bedřich, která je přímo nad Kristýnou.

Během působení ruských vojsk na našem území měla armáda v boční šachtě svoji vlastní měřící stanici. Dnes už se zde nachází jen podložky pro přístroje a vlastně se přesně neví, co se měřilo. Veškeré stroje byly odvezeny před předáním Geofyzikálnímu ústavu.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější

Přechod Šumavy se 4,5 měsíce starým kojencem na pohodu. Od Horní Plané po Železnou Rudu za 5 dní....

Nově opravený hradlový most Rechle byste si neměli nechat ujít. Můžete velmi pohodlně zaparkovat hned vedle, ale já pro vás mám tip na 11 km pěší okruh pro zdatnější turisty. Můžu vám zaručit, že projdete zajímavými a stále ještě trochu divokými...

Mohlo by se líbit

Víc na Instagramu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *