Proč držím SUCHÝ ÚNOR

Určitě už po čtvrté, možná po páté jsem držela suchý únor. Jde o měsíc, kdy se nedotknu alkoholu. A nejenom já, ale čím dál tím větší počet lidí tuhle akci dodržuje. Důvodů, proč si to zkusit je několik. Každý má ten svůj. Někdo chce zhubnou, jiný ušetřit, někdo má alkoholu fakt dost. Myslím, že měsíc bez u nás nejrozšířenější drogy, je fajn. A pro někoho je to daleko déle trvající změna. 

Piju hodně?

Na tuhle otázku si každý musí odpovědět sám. Řekla bych, že většina lidí vám na otázku jestli pije hodně odpoví, že ne. Nebo řeknou něco o tom, že to je naše kultura. Pravda je ta, že pijeme hodně. Jenom si vemte, kdy něco zapíjíme. Zapíjíme úspěchy v práci, zakončené zkouškové, narozeniny, narození dítěte…Pijeme protože je čtvrtek, pátek, víkend. Pijeme na fesťáku, po práci (někdo v práci aby to zvládnul). Pijeme v hospodě, nebo i doma. Pijeme na vodě, na horách, na dovolené. Je úplně normální skočit si na jedno

Jestli i vy spadáte do rizikové skupiny můžete zjistit třeba pomocí dotazníku Národního ústavu duševního zdraví. Mě samotnou překvapilo, že i já spadám do rizikové skupiny. A to jsem v hospodě netrávila každý den, ani neholduji panákovým smrštím. Fakt je ten, že víno mi chutná, pivo mi chutná a toho paňáka si někdy taky dám. A obzvláště když cestuji, ochutnávám nejenom místní jídlo, ale i nápoje.

Zkrátka i já když piju, piju nad míru. Takže hodně.

Proč zrovna únor?

Ne, není to tím že je únor nejkratším měsícem v roce. Je pravda, že sami organizátoři přiznávají že je to jistý marketingový tah. Nicméně je tahle myšlenka napadla v lednu a únor byl, logicky, tím dalším měsícem. Když se podíváme trochu dál do historie, je docela jasné, že něco obdobného se prostě dělo vždy. A vlastně je zrovna únor možná tím nejlepším měsícem. Na prstech jedné ruky se nedá spočítat kolik se děje bálů, masopustů, zabijaček. Pokud si myslíte, že s alkoholem problém nemáte, tohle je ideální doba na vyzkoušení. Jak silná je vaše vůle?

UPDATE 2021: letos je to jednodušší, všechno je zavřené a platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti. 

UPDATE 2023: letos je to ještě jednodušší, jsem těhotná.

Co se za měsíc změní?

Možná se budete divit, ale docela hodně. V první řadě objevíte netušené chutě nealko piva. Můj jasný favorit je Platan a ve velmi těsném závěsu za ním Bernard Jantar. Pro větší výběr mrkněte na odkaz na konci. Nechápu, proč mají všude ten hnusný Birell*. Velmi příjemné je mít nejenom víkendová rána bez bolesti hlavy a jiných příznaků opice (jen se přiznejte, kdo z vás zobe po kalbě nějaký ten prášek?).

S tím hodně souvisí i kvalita spánku. Prostě spíte lépe. Nemusí to nutně znamenat, že budete hned odpočatí. Však on se ten mělký a nekvalitní spánek pěkně střádal. Ale po měsíci už vidím, jak se mi spí o parník líp.

Najednou taky máte čas sportovat. To je fakt. Protože si nejdete hned po práci sednout na zahrádku (když je tak hezky žejo) a večer jedete na stěnu (místo tý hospody). Máte víc energie. Tělo totiž nemusí odbourávat cukry, které nalemtáte. Najednou si všimnete, jak vaše okolí pije vlastně víc než dost. Najednou vnímáte, že ta opilecká zábava je vlastně hodně trapná.

*únor 2021 trávím v Polsku a tady mají opravdu pestrý výběr nealkoholických a máloalkoholických piv!

Jenom pozor, možná si vyslechnete si nespočet narážek, ale i trapných výmluv. Mezi nejčastější řadím:

„Seš těhotná?!“

„Jsi nemocná?“

„Se na to vyser, to stejně nemá cenu.“

„No jasně. Únor, to by zvlád každej.“

„To je pěkně trapný.“

„No tak, dej si jedno, to přece nevadí.“

„Když si dáš tři nealka, to si radši dej jedno pořádný pivo.“

„Já bych to taky dal, kdybych chtěl. S alkoholem nemám problém.“

„Já ten chlast potřebuju, abych to tady zvládnul.“

„Pivo je to moje jediný potěšení.“

Každý rok se to opakuje. Ale postupem času je toho míň a míň. A ke konci měsíce už místo hloupých keců budete mít spíš respekt. Z těch kecalů to totiž nedal, a často ani nezkusil, jediný. Zajímavé taky je, že s postupujícím měsícem se na to orosený přestanete tolik těšit.

Stojí to za to?

Moje odpověď je, že jednoznačně. Měsíc nikoho nezabijte. Zjistíte hodně zajímavých věcí nejenom o sobě, ale i svém okolí. Někdo opravdu ušetří (můj případ), někdo zhubne (můj případ), někdo suší dál, někdo to bude chtít omezovat (můj případ). Je opravdu zajímavé, jaký pozitivní dopad tenhle měsíc na lidi má. Ve skupině, kde je nás přes 1 800 zaznívají z 99 % kladné reakce (údaj z roku 2019). Hodně lidí píše, jak bude pokračovat.

Já jsem přidala k sušení i sport. Ještě jsem využila krásného počasí a běžkovala. Začali jsme chodit lézt na stěnu. Minimálně jednou týdně uplavu kilometr v bazénu (zlepšení o 10 minut!) a každý druhý den cvičím intervalové cviko doma. Taky se mi zahojilo tělo. Problém s dášněmi a krkem, které jsem měla několik týdnů, jsou pryč. Tělo lépe regeneruje. Celkově se cítím daleko lépe, než před měsícem. A i když ten první týden, dva jsou těžké, neměnila bych.

Tipy jak to zvládnout

Pokud byste chtěli zkusit měsíc bez alkoholu, ale víte že to pro vás nebude úplně lehké, zkuste třeba následující:

  • první dny se vyhněte hospodě
  • každé ráno si udělejte citrónovou vodu
  • začněte chodit na pravidelné vycházky (a nemusí být moc dlouhé)
  • naplánujte si výlet do přírody
  • testujte nealka (jestli máte pocit, že je lednice jaksi prázdná)
  • mějte jasno v tom, proč to děláte
  • chvalte se, jak vám to hezky jde
  • najděte si parťáka, co do toho půjde taky

Malé zamyšlení na konec

Opravdu si lámu hlavu, proč je u nás alkohol tak tolerovaný. Proč nám jako společnosti nevadí lidi, co jsou v opilosti agresivní, demolují věci, ničí vztahy. Tolerujeme, když se někdo opije a ráno nedorazí do práce. Máme z opilých srandu. Natáčíme se na videa a pak na takovéhle akce vzpomínáme, i když si je valná většina vlastně nepamatuje. Ženy zvrací a muži se nedokážou udržet rovně (a naopak). Na mnoha místech je dokonce alko levnější než nealko. Jak se říká, všeho s mírou. A nám Čechům, ta míra zjevně chybí.

Tím vším neříkám nepijte vůbec. Taky si ráda po dlouhém běhu dám pivo, nebo ochutnám. Ale pijte s rozvahou a spíš si to vychutnávejte. Je hodně věcí, které v životě stojí na hodnotovém žebříčku výš než jedno orosený.

#jdetoijinak


Fajn odkazy:

Slušný výběr nealko piv

www.suchejunor.cz

Zápisník alkoholičky

Rozhovor s primářem Popovem

Někteří lidé pijí, protože nesnesou být sami sebou – rozhovor na rádiu Wave

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější

Nově opravený hradlový most Rechle byste si neměli nechat ujít. Můžete velmi pohodlně zaparkovat hned vedle, ale já pro vás mám tip na 11 km pěší okruh pro zdatnější turisty. Můžu vám zaručit, že projdete zajímavými a stále ještě trochu divokými...

Vždycky jsem doufala a přála si, abych mohla dítě začlenit do mého stylu života. Zůstala jsem aktivní po celou dobu těhotenství a nechtěla jsem s tím přestat ani po porodu. Byla jsem otevřená potřebám miminka i mým. Jak se ukázalo, narodilo se mi zdravé...

Mohlo by se líbit

Víc na Instagramu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *