Pěší okruh Antýgl – Rechle – Modrava a zpět

Nově opravený hradlový most Rechle byste si neměli nechat ujít. Můžete velmi pohodlně zaparkovat hned vedle, ale já pro vás mám tip na 11 km pěší okruh pro zdatnější turisty. Můžu vám zaručit, že projdete zajímavými a stále ještě trochu divokými místy, což už je na Šumavě skoro vzácnost.

Výchozí bod; placené parkoviště

Vstup do všech NP je u nás zdarma. I proto už přibývá placených parkovišť a já tomu rozumím. Cena za celodenní parkovné konkrétně u nás na Šumavě je přímo úměrná turistickému ruchu v dané lokalitě. Liší se hodinové sazby i denní sazby. My jsme vycházeli z parkoviště na Antýglu, kde je celodenní parkovné 100 Kč a na dvě hodiny tuším 40 Kč, to vám na tenhle konkrétní okruh stačit určitě nebude.

Můžete zaparkovat i na parkovišti na Rokytě, kde je geologická expozice a informační centrum NP Šumava. Potom bych vám radila vyhradit si na tenhle výlet celý den. Využít můžete i dopravu autobusem, který stojí jak na Rokytě, tak na Antýglu. Předem si dobře zjistěte poslední odjezdy, jakmile odjede poslední autobus, lišky tady dávají dobrou noc. Případně v létě se můžete ubytovat v kempu Antýgl. Je tam možnost spát v autě i ve stanu a rozdělat si oheň. Předem vás varuji, že je to jeden z nejstudenějších kempů, jaký znám. 

Vchynicko – tetovský plavební kanál

Pokud zaparkujete na Antýglu, tak se od auta vydáte skrz bývalý královácký dvorec a dnešní zázemí pro kemp k Vydře, kde přejdete lávku a vylezete na hlavní zpevněnou cestu podél kanálu. Je úplně jedno jestli se dáte doprava, nebo doleva, vylezete skoro na tom samém místě. A pak se dáte doleva, tak aby plavební kanál byl po vaší pravici. 

Tip: Kolem kanálu je příjemná cesta i pro kola a kočárky. Trasa Rechle – Rokyta – Mechov a Srní je dlouhá přes 15 km s možností odbočit na Tříjezerní slať a Hauswaldská kapli. 

Pramen u bývalé Hauswaldské kaple
Tříjezerní slať

Plavební kanál je neuvěřitelné dílo. Když si uvědomíte, že byl stavba probíhala v letech 1799-1801, tedy pouhé dva roky a je dodnes funkční, prostě vám to vyrazí dech. V jeden čas na stavbě pracovalo až 2 500 dělníků (počet obyvatel zhruba jako mají města Zbiroh, nebo třeba Rokytnice nad Jizerou dnes). Kanál sloužil k dopravě dřeva do řeky Křemelná v úseku, kde další splavování po řece Vydře nebylo možné. Dnes voda pohání čerpadla na Čeňkově pile. Během sezóny se na kanálu konají populární ukázky splavování dřeva.

Cesta kolem Vchynicko-tetovského kanálu

Hradlový most Rechle

Pohodlně dojdete až na Rechle. Replika hradlového mostu, který původně sloužil k zachytávání dřeva až do roku 1953, prošla druhou rekonstrukcí v roce 2023. A já bych řekla, že povedenou. Původně se tady odklonilo dřevo vázané následně do vorů. Ale v 19. století se začalo v Praze topit uhlím, které bylo levnější a levnější byla i jeho doprava po železnici. A tak tudy se plavilo převážně dříví na otop pro místní obyvatele a to jen od Rechle po Rokytu. 

Hradlový most Rechle v zimě 2023

Druhý hradlový most byl potom před Dlouhou vsí (ano ten, kde se odbočuje na Hartmanice), kde se dřevo sušilo a svazovalo do vorů. Dnes je bohužel v havarijním stavu a málokdo by poznal, že šlo o hradlový most. 

Za mostem najdete parkoviště, posezení a toalety. Ale pozor, zelená naučná stezka směr Modrava těsně před mostem uhýbá doprava, proti proudu Vydry.

Zelená naučná stezka Hradlový most – Modrava

Jde sice relativně krátký, asi 2,5 km dlouhý, úsek. Ale jde podle mě o jeden z těch nejhezčích a nejdivočejších v širokém okolí. Tenhle terén pro kočárek není (i když jsem slyšela, že i tudy si to jedna dobrodružná máma dala, se dvěma dětmi a i tím kočárkem), jde o náročnější trasu. Hodně kořenů, stoupání a klesání. Navíc za mokra jsou části stezky podmáčené a musíte hledat, kudy to obejít. Počítejte s tím, že těch 2,5 km půjdete stejně dlouho, jako 5 km kolem kanálu. My jsme měli jak sníh, tak mokro. Pokud sněhu není moc, je trasa průchozí. Takže mírná zima, jaro, léto a podzim.

Podél toku Vydry
V lese na Šumavě, pocit odlehlosti, přitom silnice vede těsně vedle.
Naučná stezka s obtížnějším terénem.
Náročný terén.

Po cestě je pár naučných cedulí. Pro mě neměli moc velkou cenu. Daleko víc jsem si užívala šumění Vydry a ten pocit, že jste kousíček od civilizace a zároveň tak trochu uprostřed ničeho. Poslední část do Modravy vede po dřevěných chodníčcích. Musíte projít přes most kolem pivovaru, nebo třeba zamířit do něj. Vaří tady svoje pivo Layer a vaří masovou klasiku. My jsme zamířili do Café Na Soutoku, které jsem si oblíbila při přechodu Šumavy. Kávu i zákusky mají moc moc dobré, sedět se dá u prosklených oken a koukat ven.

Pořádná porce cukru v Café na Soutoku.

Po zaniklých staveních ke kanálu

Zpět jsme šli po červené. Upozorním předem, že je tu zákaz průjezdu na kole a zároveň se přiznám, že jsem tudy už několikrát jela. Cedule je totiž až u posledních domů Modravy a otáčet se mi už nechtělo. Ale důvod to má. Místy je cesta velmi úzká, klouže, je bahnitá, po kořenech a část vede zase po chodníčcích. Neumím si představit, že se na některých místech vyhýbají pěší a cyklisti. Bohužel. Asi v půlce narazíte na zkratku dolu k Antýglu, nebo jednoduše pokračuje dál až k Rokytě. 

Tady už zase vede velmi pohodlná cesta kolem kanálu. Co vás překvapí, je množství okousaných stromů od bobrů. Nebo už možný budou spíš pryč. Rychlost s jakou se tady bobři do stromů pouští je fakt neuvěřitelná. 

Podél kanálu u Rokyty.
Bobr na Šumavě.

Pokud parkujete na Rokytě. Jste na konci trasy. Zopakuji, že je zde geologická expozice a informační centrum NP Šumava. Pokud parkujete na Antýglu, pokračujte po zelené a potom vlevo dolů do kempu.

Doporučení

Pěší trasa, je to podle mě zcela odůvodněně. Je členitá, často podmáčená. Části jsou s kočárky špatně přístupné, na kolech to není možné a na vozíku je to úplně nemožné. Pokud nemáte velká pohybová omezení, okruh rychleji, či pomaleji zvládnete. V půli trasy je občerstvení (trasa má cca 11 km) a také možnost výlet ukončit a využít autobusovou dopravu. Na Modravě je bankomat, několik restaurací a kaváren, návštěvnické centrum Dřevák.

Pokud máte v partě dítě, nejlépe více dětí, doporučuji venkovní bojovky od mé kamarádky Hanky na e-shopu Takaro.

Skvělá Hanka na Takaro vykouzlila slevu -10 % na váš nákup. Stačí zadat kód shenekesa. Enjoy!

Za počasí, kdy lehce mrzne, nebo taje ušlapaná vrstva sněhu/ ledu, doporučuju tyhle nesmeky. Lehce se vejdou i do kapsy. Nosím je už 3. rokem a nenechám na ně dopustit.

Modrava na Šumavě.

Článek obsahuje affiliate linky na vybrané obchody a produkty, které používám a jsem s nimi spokojena.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější

Pro první zkušební přechod s Mikolášem jsem si vybrala Šumavu. Je ‚‚za barákem‘‘, prošla jsem ji v roce 2017. Jednotlivé části znám velmi dobře a věděla jsem, do čeho jdu. Být na cestě sama, je výzva a vystoupení z komfortní...

Vždycky jsem doufala a přála si, abych mohla dítě začlenit do mého stylu života. Zůstala jsem aktivní po celou dobu těhotenství a nechtěla jsem s tím přestat ani po porodu. Byla jsem otevřená potřebám miminka i mým. Jak se ukázalo, narodilo se mi zdravé...

Mohlo by se líbit

Víc na Instagramu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *