Recenze VIVOBAREFOOT Primus swimrun

Tyhle boty tahám vlastně všude už přes rok. Poprvé jsem je obula na podzim 2017 a od té doby se mnou VIVOBAREFOOT PRIMUS SWIMRUN zvládly zimu na Islandu, prochodily Řecké ostrovy, prošláply kus Šumavy. Uběhla jsem v nich několik kratších, ale i delších tratí. Jako například část Athens Authentic Marathon. Podržely? Na 100%.

Jak sedí

Jedním slovem: perfekntě. Obout je není žádný problém. Hodně si pochvaluju utahování na gumičku, místo tkaniček. Ani jednou jsem neměla chuť gumičku vyměnit za klasické tkaničky. Boty mě nikde netlačí. Pata je příjemně klenutá; nezaznamenala jsem jediný puchýř. Bez ponožek na boso se v nich dá chodit i běhat. Ale jenom kratší tratě a v případě, že se vám nenamočí noha. Několikrát jsem to zkusila a vždycky se mi na straně nohy v místě ohybu malý puchýř objevil. S ponožkami ani jeden problém.

Krabice obsahovala i vložky. Ty jsem do bot dala jenom v případě, že jsem se chystala na tvrdý povrch (třeba asfalt), nebo na opravdu dlouhou tůru. Jinak jsem chodila bez vložky. Rozdíl je znát. S vložkou noha sedí víc jako v bavlnce. Bez vložky jsem měla někdy pocit, že mi je bota trochu větší. I když to není pravda. Bez vložky jsem si troufla i na tlusté, klidně vlněné, ponožky.

Boty nemají oddělený jazyk. To je podle mě veliké PLUS. Sednou tak lidem s jakkoli vysokým nártem a vždycky si je příjemně stáhnete.

Je v nich zima?

Na tohle se mě ptá v podstatě každý. Většina lidí si myslí, že bude zima odspodu. Ale i přes tenkou podrážku mi zima od chodidel nikdy nebyla. A kdyby přeci jenom, dají se dokoupit termo vložky. Jestli mi byla zima, pak seshora. Část boty je síťovaná. Takže na Islandu v -20 stupních a ve sněhu na Šumavě mi zima byla. Nutno podotknout, že se rozhodně nejedná o zimní obuv. To jenom mně se nechtělo investovat do druhých bot a tak jsem SWIMRUN tahala celoročně.

Jak se v nich běhá?

Boty mají nulový sklon. Síla podrážky je 2.5 mm a nesešlapaný vzorek má 3 mm. Pro mě zvýšení komfortu oproti bosochůzi nebo huarache sandálům. Primárně jsou určené na běh v jakémkoli přírodním terénu. Ale protože nemám boty na vystřídání, běhám v nich i na asflatu. Dá se taky. Nikdy mi nevadila louže ani bahno. Nemůžu říct, že bych si všimla rychleschnoucí vlastnosti, jakou výrobce uvádí. Když boty zmoknou, tak jsou mokré a jen tak neuschnou. Kamínky nebývají problém, pokud se opravdu nebořím nad kotníky. Skvéle je, že díky gumičkám se dá v průběhu běhu štelovat nastavení boty velmi snadno.

SWIMRUN je bota lehká. Na noze skoro není cítit – méně se unavíte. Tvrdý terén jako jsou špičaté kameny nebo asfalt ucítíte a někdy to není úplně příjemné. Protože bota krásně sedí na patě, dodá při běhu terénem pocit stability. Taky velké PLUS.

Podrážku mám po více jak 15 měsících sešlapanou v místech dopadu. Je téměř hladká. Ale na přilnavosti bot nebo tlumení to necítím. Když je hodně mokro, boty na kamenech kloužou. Stejně tak na ledu nepodrží. Nicméně ještě se mi nestalo, že by nějaká bota držela na 100%. Když o tom víte, jste obezřetnější a vnímavější.

Nezaznamenala jsem terén, se kterým by si boty neporadily. Můžu je tak doporučit, jako naprosto univerzálního parťáka na běh i chůzi.

A mínusy?

Pro většinu lidí, i pro mě, je CENA všech VIVOBAREFOOT trochu za hranou. Nepatřím mezi lidi, kteří mají hodně bot. Spíš naopak. Boty si pečlivě vybírám. I tak jsou ty ceny podle mě trochu vysoké. To může někoho od koupě odradit. Speciálně pokud vystřídá 3-4 páry za rok (to se potom pohybujete od 9 000 výš!).

Síťka se může v terénu potrhat. Stalo se mi to taky, když jsem se prodírala bodláky na ostrově Aegina. Na funkci to vliv nemá. A jak říkám barva neběhá.

Co vědět, než sui VIVOBAREFOOT koupíte

Hodně lidí se mě na boty ptá. Ráda je doporučuji dál a specielně od kluků z Trailpointu, kde poradí se vším velmi ochotně. Několik lidí už si po našem rozhovoru VIVOBAREFOOT koupilo. A všichni si je chválí.

Teď příjde na řadu ono ALE. Pokud s barefoot chůzí nebo běháním začínáte, nedoporučuju skočit do bot po hlavě a hned si tam švihnout nějakou pěknou dvacítku. Musíte si uvědomit, že vaše postavení těla je momentálně naprogramované na boty se sklonem. Máte zkrácené svaly a šlachy, vaše pánev a páteř jsou posunuté. Doporučuju boty pořídit a postupně tělo přivykat. Ze začátku to bude nepříjemné. Bude vás bolet celé chodidlo (jak zapojíte svaly, které v normálních botách ochably), budou vás možná bolet kolena. Možná se ozve bederní páteř. Nebo dokonce krk a hlava. A tohle může trvat i několik týdnů.

Nebojte se, tělo si zvykne. Nohy přestanou bolet a přijdete na to, jak je příjemné se z bot zout a necítit bolest zmáčknutých prstů. Já jsem VIVOBAREFOOT obula po více jak roce barefoot chůze. Moje chodidlo se za tu dobu tak změnilo! Celé se rozšířilo a mám o jednu velikost větší boty než předtím! S tím počítejte. NIKDY si nekupujte boty až na doraz. Nohy vám začnou znovu pracovat, pružit. K tomu potřebují místo.

Souhrn

SWIMRUN edici jsem si zamilovala. Jsou to univerzálky snad na všechno co momentálně dělám (kromě propršených hiků a brodění se ve sněhu). Navíc jsou VEGAN. Zamotáte je do baťůžku na přezutí raz dva. Já je měla za opaskem rovných 36 kilometrů z maratonu. Potom jsem do nich vklouzla jako do bačkůrek. Peru je v pračce a nezaznamenala jsem, že by jim to nějak uškodilo. Tyhle boty všem vřele doporučuju.

VELKÉ DÍKY PATŘÍ MICHAELOVI z Trailpointu. Po trablích s nohama v Pyrenejích se mi sám ozval a boty mi nabídl. Vybral, které by mi mohly sednout. Dokonce i velikost. Možná ani sám neví, jak moc mi tenkrát pomohl. Pokud hledáte cokoli na běh, nebo si chcete zaběhat s partou fajn lidí, mrkněte na jejich web www.trailpoint.cz, nebo Facebook.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější

Nově opravený hradlový most Rechle byste si neměli nechat ujít. Můžete velmi pohodlně zaparkovat hned vedle, ale já pro vás mám tip na 11 km pěší okruh pro zdatnější turisty. Můžu vám zaručit, že projdete zajímavými a stále ještě trochu divokými...

Vždycky jsem doufala a přála si, abych mohla dítě začlenit do mého stylu života. Zůstala jsem aktivní po celou dobu těhotenství a nechtěla jsem s tím přestat ani po porodu. Byla jsem otevřená potřebám miminka i mým. Jak se ukázalo, narodilo se mi zdravé...

Mohlo by se líbit

Víc na Instagramu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *