Recenze Five fingers Komodo Sport

Takzvané pětiprsťáky vzbuzují pozornost snad úplně všude, kam jdete. Nedají se přehlédnout. To jestli jsou hezké nebo ne, si musí každý odpovědět sám. To jestli jsou pro bosochodce, minimalisty a na jaké aktivity se dají využívat, jsem shrnula v následujících řádcích.

Jak sedí na noze

Obout pětiprsťáky je trochu komplikovanější, než u klasických bot. Ale časem dostanete grif a nazutí a vyzutí vám půjde docela lehce. Výhoda těchto bot je pro lidi s vysokým nártem jednoznačná. Bota je pružná. Na nártu se natáhne podle vaší nohy, naopak utáhnout můžete páskem na suchý zip. Botu můžete stáhnout ještě na patě. Já jsem měla boty půjčené a místo svojí velikosti jsem měla boty o číslo větší. Při normálních aktivitách to znát nebylo vůbec. Při běhu mě to taky nelimitovalo. Jediné, kdy mě to brzdilo, byly výstupy a sestupy v horách. Často se mi stalo, že jsem zavadila botou nad malíčkem o kámen a prst se mi z komůrky vyzul.

Není v nich zima?

Překvapilo mě, jak je v botách teplo. Ponožky jsem si do nich vzala jen jednou a to je mimochodem dobrá poznámka. Klasické ponožky vám budou k ničemu. Budete potřebovat pětiprsté ponožky. Já mám z ultramaratonské komunity doporučené Ninjinji. Výhoda je, že si takové ponožky můžete vzít i do normálních bot a alespoň z moji zkušenosti, při delším běhu se vám nedělají mezi prsty puchýře. Až na jedno malé místečko jsem švy uvnitř boty vůbec necítila. A s ponožkami už vůbec ne. Co se ale nevyplatilo, bylo jít naboso v botách do hor. Jednak mi bota rozedřela kůži na patě. A zároveň do bot pořád padají drobné kamínky. Tady bohužel kamínek sklepat nikam nejde a musíte botu ihned vyzout a vyklepat. Hodně pomohly návleky. Pak se dovnitř nedostal skoro žádný kamínek.

Podrážka drží dobře. Neklouže. Výjimkou je blátivý povrch. Na něm to naopak klouže značně a i na sněhu mě boty moc nepodržely. Ale to se vzhledem k profilu podrážky u tohoto modelu dá chápat. Při sestupu z kopce mi noha často zajížděla dopředu boty. Možná to má na svědomí o jedno číslo větší velikost, obávám se ale, že to je jev, který by se stal tak či tak.

I přestože se jedná o botu, která je výrobcem určena primárně na fitness, na běh a chůzi mi přišla úplně v pohodě. Pro mě byla podrážka zbytečně tlustá a trochu mě iritovala nadměrně veliká komůrka pro malíček. Při běhu je potřeba hlídat styl. Ze začátku boty svádí k došlapu čistě přes špičku, ale lýtka se brzy ozvou a došlap se srovná na střed nohy. Přes patu neběhám a pokud vy ano, na takový styl běhu v téhle botě zapomeňte. Boty se dají prát v pračce, na mírný program. Bohužel počítejte s tím, že hned po prvním praní všechny “okrasné” nalepené prvky budou vypadat značně opotřebeně a stélka boty se prostě do jasné barvy už nevypere.

Shrnutí

V mnoha ohledech mě bota bavila. Na běh se mi zamlouvala vcelku dost a trochu mě mrzí, že nemám na střídání pětiprstovou alternativu s trochu tenčí podrážkou. Na druhou stranu šlo o botu docela masivní a volila bych lehčí a prodyšnější model v mojí velikosti. Chodidlo z bot unavené nebylo. Bota krásně obepíná patu. Pokud jste zvyklí chodit barefoot, bude vám to připadat až příliš veliký luxus. Pokud chcete pětiprstové boty vyzkoušet nebo jít cestou minimalistického stylu, boty od Vibram Five Fingers vám můžu doporučit. Chodidlo pracuje a prsty nejsou nijak omezené.


Model: Vibram Five Fingers Komodo Sport/Men
Váha: 190g
Maximální tloušťka: 8 mm
polyesterové svršek + nylonová síťovina

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější

Nově opravený hradlový most Rechle byste si neměli nechat ujít. Můžete velmi pohodlně zaparkovat hned vedle, ale já pro vás mám tip na 11 km pěší okruh pro zdatnější turisty. Můžu vám zaručit, že projdete zajímavými a stále ještě trochu divokými...

Vždycky jsem doufala a přála si, abych mohla dítě začlenit do mého stylu života. Zůstala jsem aktivní po celou dobu těhotenství a nechtěla jsem s tím přestat ani po porodu. Byla jsem otevřená potřebám miminka i mým. Jak se ukázalo, narodilo se mi zdravé...

Mohlo by se líbit

Víc na Instagramu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *