Určitě jste si všimli, že poslední dobou hodně lidí tíhne a vybízí k ZERO WASTE stylu života. Podle mě je zero waste označení trochu mylné. V podstatě nikdo nedokáže žít a zároveň neprodukovat odpad, žít beze stopy. Jediné o co se můžeme snažit je LOW WASTE. Snížení našeho dopadu na planetu v co největší míře.
A není to nic složitého. Navíc důvodů, proč svoji produkci a odpad snižovat je hned několik. Naše planeta není nafukovací. Odpad se někde musí skladovat. Pokud se nespálí, nebo nezrecykluje. Saháme po rychlých, jednorázových, ale zároveň pro nás nejméně výhodných řešeních. Jsme prostě pohodlní a krátkozrací.
Ukaž mi z čeho piješ
Prvním tématem, které mě pálí a denně jsem jeho svědkem, je nadměrná spotřeba jednorázových flašek na pití. Přestože v dnešní době můžeme vybírat z nepřeberného množství lahví a lahviček. Nejenže jsou šetrné k přírodě, vydrží dlouho, jsou zdravotně nezávadné a ještě ke všemu se nám i cenově vyplatí.
Následující seznam mnou vyzkoušených řešení můžete brát jako recenze, jejich srovnání, ale i pokus o nalezení nejvhodnější alternativy. Při výběru mi záleží na váze, protože cestování nalehko mi je sympatické.
Foto z pláže v Aténách.
Retap
Flašku, kterou tvoří z 20 % recyklované borosilátové sklo, jsem dostala od mamky. Designově jde o jednoduchý kus. Oceňuji trochu širší hrdlo a hlavně to, že není z plastu. Velmi jednoduše se myje a já ji používám hlavně doma, kdy si vodu pročišťuji pomocí šungitu.
Bohužel není úplně vhodná na cesty. I když někdo říká že neteče, já mám opačnou zkušenost. Nosila jsem flašku v boční kapse batohu, no a prostě to protékalo. Dalším, možná jen psychologickym problémem, je pocit křehkosti. Dávala jsem si až nezvykle pozor na to, jak s flaškou zacházím. Byť ReTap inzerují doživotní záruku. Ale stejně jsem se bála
Za zmínku stojí potřeba pořádně vymývat víčko, jinak se na něm dělá ošklivý potah.
Za mě je ReTapka vhodná spíš na nedrncavý přenos, domů, nebo do kanceláře.
A kdyby se vám náhodou láhev rozbila tak pozor! Borosilikátové sklo nepatří do zeleného kontejneru na sklo.
Objem: 0,8 l
Váha: 220 g
Materiál: borosilikátové sklo a termoplastický elastomer (víčko)
Cena: 399 Kč
Pořídit můžete na e-shopu Ecoprodukty
Black+blum
Tuhle flašku jsem taky dostala. Tátu žrejmě nadchla možnost čistit vodu aktivním uhlím. Tedy meotodu, která vychází z tradiční japonské filtrace vody, sahající až do 17. století.
Podle popisu uhlík vyrobený z dubového dřeva snižuje množství chlóru, dodává vodě minerály, vyrovnává pH a váže na sebe nečistoty. Změna chuti vody je opravdu cítit (k lepšímu). Voda je svěžejší. Jenomže, aby se změna projevila, respektive voda trochu pročistila, je zapotřebí alespoň jedné hodiny. Nejlépe více hodin (třeba 8). A proto mi použití v takhle malém objemu přijde trochu zbytečné. Navíc uhlík vydrží zhruba jen asi půl roku a poté je potřeba ho vyměnit. Výhodou je, že aktivní uhlík můžete použít i do jiné nádoby.
Nevýhoda je nesnadné mytí flašky. A taky, i když je Black+Blum z tritanu (bezpečného plastu, který neobsahuje BPA ani ftaláty), je to prostě plast. Výhodou je, že neproteče nikdy. Víčko opravdu drží. A díky materiálu lahvi nevadí hrubší zacházení.
Objem: 0,8 l
Váha: 220 g
Materiál: tritan (bez BPA)
Cena: 645 Kč (cena uhlíkové tyčinky 225 Kč)
SIGG
Tak tohle je prostě klasika. Nesmrtelný design a snad i flaška. Procestovala se mnou Keňu, byla se mnou v Istanbulu, Řecku a na všech možných menších výletech po Čechách. Siggovka je hliníková, bezfalátová. Z vlastní zkušenosti vím, že je velmi odolná. Spadla mi už mockrát. Bohužel se hůř čistí (pachuti fernetu jsem se nemohla zbavit dlouhé měsíce).
Super je, že pokud vám přestane těsnit víčko, nebo ho ztratíte, jednoduše dokoupíte nové. Hlavička víčka je formovaná do očka, kudy hravě prostrčíte karabinu.
Jako mínus vidím úzké hrdlo.
Objem: 1 l
Váha: 147 g
Materiál: hliník
Cena: okolo 500 Kč
Skládací Evernew water carry
Tohle je můj velmi oblíbený kousek. Ano, je to plast. Ale voda z téhle lahve není cítit. Pořád chutná dobře. Jako holka co cestuje nalehko, oceňuju možnost lahev složit podle aktuální plnosti. A hlavně, váha jen 30 gramů! Skvělé je vroubkované víčko, které povolíte i zmrzlýma rukama. Velmi jednoduše se otevírá. Pokud je lahev z 80 % plná, tak vydrží bez poškození teplotu až do -20°C. A když ji naplníte, stojí.
Pro outdoorové nadšence je veliké plus možnost napojit na Sayer filtr na vodu. A gumičku, která sbalenou lahev udrží u sebe.
Objem: 0,9 l
Váha: 30 g
Materiál: třívrstvý odolný plast
Cena: 238 Kč
Prodává obchod Nalehko.cz.
Nalgene wide mouth
Tohle je legenda mezi lahvemi. Kdo by neznal bytelnou a nezničitelnou Nalgene se širokým hrdlem? Víčko je k flašce připevněné páskem, takže se vám nezakutálí. Mně se zatím nepovedlo víčko poničit, ale kdyby přeci jenom, dají se jednoduše dokoupit.
Široké hrdlo je obrovské plus. Flaška Nalgene Wide Mouth se díky němu dobře myje a dá se naplnit i něčím jiným. Například oříšky, nebo borůvkami.
Nevýhodou je, že jde o plastovou, i když BPA free, flašku. Mám pocit, že je voda časem cítit po všem možném. Lahev má po stranách namalované rysky. To je skvělé na odměřování, jenomže časem se oškrábou.
Objem: 0,5 l
Váha: 92 g
Materiál: tritan (bez BPA)
Cena: 199 Kč
Prodává se různě, například v Hudy.
Termoska GSI microlite 500 flip
Opět kousek, který jsem dostala. Za to kousek, který používám po celý rok.
Nápoj vydrží až 8 hodin teplý. Nevěřila jsem tomu, ale běžně si večer uvařím vodu do termosky, kterou ráno zalévám čaj. Tohle oceníte například na treku, kde promrznete a není prostor čekat na uvaření vody.
Termoska GSI MICROLITE je lehounká. I proto jí mám ráda. Snadno se čistí. Víčko se dá rozebrat na jednotlivé kusy. A ty se dají případně dokoupit.
Jako mínus vidím v podstatě nutnost mít k termosce i hrníček. Teda pokud nesete horký nápoj.
Objem: 0,5 l
Váha: 224 g
Materiál: nerezová ocel
Cena: zhruba 700 Kč
Platypus
Tuhle lahev nevlastním. Má ji kamarádka, tak jsem ji mohla vyzkoušet. Princip je podobný jako u EVERNEW WATER CARRY. Lahev se dá sbalit do malé ruličky, strčit do jakkékoli kapsy a změnšovat podle obsahu tekutiny. A váží pouhých 36 g! Jako veliké plus vidím možnost nahradit jí cammelback. Platypus nabízí i dvoulitrovou lahev, na kterou si velmi snadno našroubujete jejich hadičku a šup s ní do batohu.
Bohužel na ní nejde namontovat sayer filtr. Minimálně mně protékal. Asi to bude závitem, který je o jednu otáčku kratší, než u EVERNEW WATER CARRY .
Objem: 2 l
Váha: 36 g
Materiál: plast bez BPA, BPS a ftalátů
Cena: 339 Kč
Závěrem
Možností je opravdu hodně. Daleko víc, něž o kterých jsem psala. I tak mi ten seznam příjde vyčerpávající (minimálně to bylo vyčerpávající sepsat). Každá z lahví má svoje. Všechny už mám nějaký pátek. Nemám důvod je měnit. A opravdu se snažím mít minimálně jednu při sobě.
Využívám je následovně: ReTapku doma. Skládací EVERNEW WATER CARRY nosím v podstatě pořád s sebou a liju do ní pouze vodu. Termosku od GSI MicroLite 500 Flip používám celoročně. Převážně na čaj a teplou vodu. Siggovku vytáhnu občas. Nebo do drsných podmínek. Doma potom jako malá kamínka. Překvapivě dlouho hřeje. Black+Blum nepoužívám. Nalgene Wide Mouth mi skvěle posloužila na kajaku. Nebála jsem se ji nechat povalovat na dně. Chovala jsem se k ní drsně. A vydržela. Jenomže 500 ml je málo. Zvažuju koupit větší, litrovou lahev. Myslím, že na nějaký dlouhý trek je pevná lahev ke širokým hrdlem dobré plus. A jako poslední Platypus.
A co vy? jaká flaška je vaše oblíbená?
Článek obsahuje affiliate linky.