Zažijte Benátky jinak. Proplujte je na kajaku!

Kdo v Benátkách ještě nebyl, má je určitě na svém seznamu. A kdo už tam byl, má je tam taky. Je to destinace, kam se dostanete vcelku levně ať už autobusem, nebo letecky. A já si troufám tvrdit, že si mnozí s vás chtějí odškrtnout jízdu na Gondole. No a co kdybyste se vyhnuli téhle turistické předražené mucholapce a užili si to jinak a daleko zábavněji? Jaro je tu a mě napadlo připomenout, že Benátky se dají projekt i na kajaku.

Kdybych nepádlovala s Jiřím, vůbec by mě to nenapadlo. Protože když se řeknou Benátky, vybaví se mi hlavně Gondoly a motorové čluny. Fakt je ten, že kajak vám umožní dostat se do míst, kam se nedostane ani Gongola. Některé uličky nemají chodníky. Jen si to představte. Být uprostřed tak rušného města, a přesto skryti všem. Budete proplouvat pod mosty někdy tak nízkými, že si budete muset lehnout na kajak. Nahlédnete dveřmi do zahrad (ano zahrad!) a nádvoří domů. Budete se vyhýbat Gondolám a motorovým člunům, dávat přednost lodím na hlavní. Přeplujete slavný Grand Canal. Taky budete mít možnost vidět na vlastní oči, jak velké lodě a rychlé motorové čluny ničí Benátky. Jak voda, kterou vytlačují, pomalu a nenápadně, ale velmi jistě rozšiřuje škvíry mezi kameny a cihlami a podemílá stabilitu budov těsně pod úrovní hladiny. A taky uvidíte medúzy. Tenhle zážitek dá Benátkám nový rozměr.

Než jsme do Benátek dopádlovali, napsala jsem společnosti Venice Kayak, která se průvodcováním na kajaku zabývá už 10 let. Zakladatel a majitel v jedné osobě, René Seindal, byl tak laskavý a poskytl nám zázemí jejich skladu pro přespání a uskladnění našeho kajakového vybavení. Jako bonus jsme se mohli přidat na jakoukoli vyjížďku, kterou měli na programu. Nakonec jsme vyzkoušeli dvě. Jednu půldenní a jednu celodenní skrz Benátky. Pádlování benátskou lagunou jsme s dovolením vynechali. Zážitek to byl skvělý a já si myslím, že byste si to rozhodně neměli nechat ujít.

Já na kajaku v Benátkách 2017

Zázemí Venice Kayak najdete na ostrově Certosa, na který se dostanete městskou linkou 4.1 nebo 4.2., záleží odkud se vydáte. Pokud pojedete z “centra” od hlavního nádraží nebo od San Marka, jeďte 4.1. Jeden lístek vás bude stát 1.50 € a platí 75 minut. Na ostrově to najdete snadno. Moc budov na ostrově není. Před první dlouhou budovou se dejte doleva a hned doprava. Pak už uvidíte logo Venice Kayak. Ale pokud dojdete až k hotelu, můžete se zeptat tam.

Poznámka: ceny z roku 2017

Na ci se připravit

Nemusíte s sebou mít žádné extra vybavení. Bundy, vesty, pádla, suché pytle a kajaky, vše vám půjčí. Pokud nemáte voděodolný foťák zvažte, zda ho brát s sebou. Přeci jenom voda je slaná a foťák se vám zničí raz dva. A navíc průvodci vás během cesty budou fotit a fotky vám pošlou obratem po skončení prohlídky. Taky bych vám doporučila vzít si s sebou lahev vody.

Než nasednete do kajaku, tak vám váš průvodce vysvětlí bezpečnostní pravidla. Taky se ujistí, že zvládnete pádlovat dopředu, dozadu, zastavit kajak nebo ho otočit (dole a doprava). Než se dostanete do úzkých uliček Benátek, čeká vás přeplout kanál mezi ostrovem a městem. To je taková první zkouška vašich schopností. Pokud se přeci jenom vyskytnou nějaké problémy, dojedou pro vás motorovým člunem. Bezpečnost je tady na prvním místě.

Na prohlídku můžete vzít i svoje děti. Starší 8 let mohou jet v kajaku sami, mladší vám posadí do double kajaku. Po konci túry se můžete osprchovat v marině.

Jak vybrat tu správnou tour?

Rozhodněte se podle toho, co chcete vidět. Můžete vydat na trasu po benátské laguně, kde se seznámíte s faunou a flórou. Nebo (a to vám doporučuji) se můžete projet uličkami Benátek. Délka i čas tras se různí. Osobně jsem se účastnila dopolední kratší trasy a celodenní historické trasy. Ta je mým favoritem. Vede ji René, vystudovaný historik. Během trasy se dozvíte informace, které vás ohromí, nebo vás minimálně překvapí. No schválně, víte, kdy byla v Benátkách zbudovaná většina mostů a proč? Víte, co znamenají erby na mostech? Víte, jak se dřív Benátky chránili před nájezdníky?

Kolik si připravit?

Dopolední túra vás vyjde na 95€ (v roce 2023 110 )na osobu. Délka je zhruba 3 hodiny. Když to porovnáte s cenou jízdy v Gondole, za skoro tu samou cenu (90 €) se svezete jenom půl hodiny. Celodenní trasa vyjde na 125 € (v roce 2023 150 ) a počítejte s pádlováním tak 5 hodin. V rámci celodenních tras je pauza na oběd. Cena se pohybuje mezi 10-15 € na osobu, ale můžete si zabalit svoji vlastní svačinu.

Tak co, nadchlo vás to aspoň trochu?

A určitě se nezapomeňte podívat na video z našeho proplutí od Kayak Around Europe.

Poznámka: ceny z roku 2017 (v závorce z roku 2023). Pro aktuální ceník a trasy mrkněte na web Venice kayak.

Sdílej

Jedna odpověď

  1. super video, zábavné, stejně si to těžko dokážu představit jako to je 🙂 fotky budí pocit stísnění, úzké kanály, všude zdi a voda a Vy se tam smějete 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top

Dlouhodobě se snažím snižovat množství vyprodukovaného odpadu a hledat možné alternativy tradiční kosmetiky a hygienických pomůcek. Jednak mi to přijde správně k planetě, druhak to dělá dobře i mně samotné. Osobně si na výrazné líčení nepotrpím, a tak i muži...

Poslední příspěvky

Víc na Instagramu

Jedna odpověď

  1. super video, zábavné, stejně si to těžko dokážu představit jako to je 🙂 fotky budí pocit stísnění, úzké kanály, všude zdi a voda a Vy se tam smějete 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *