Do srdce hory zlatonosnou štolou Kristýna

Kašperské Hory jsou známé pro svoji, na těžbu zlata, bohatou historii. Zlato už tady hledali Keltové a když se potom z rýžování zlata stala těžba, město zažilo svůj velký boom. Úbočí Amálina údolí jsou protkaná štolami. A v jedné z nich se nachází jedna z nejpřesnějších seismických stanic na světe.

Procházka za poznáním

Už dávno se nejezdí na Kašperky za zlatem, ale za přírodou. Poloha mezi vrcholy Kašperskohorské vrchoviny a Zhůří, výhledy na zelené kopce a hrad jen kousek vedle dělají tohle “město” velmi oblíbenou turistickou destinací.

Když tu budete, vydejte se na procházku do Amálina údolí. Je to velmi příjemná procházka podél Zlatého potoka. Doporučuji jít od parkoviště pod sjezdovkou hned od lesa, vyhnete se tak asfaltovému úseku z Kašperek od kostela Pany Marie Sněžné. Kdybyste stáli o delší procházku, potom se vydejte na okruh NS Cestou zlatokopů.

V lese uvidíte zbytky povrchové těžby zlata. Ty hlubší propadliny jsou obehnané bedněním a tak je nepřehlédnete. Po straně údolí směrem ke Kašperským Horám se nachází staré štoly. Dnes jsou všechny zavřené a nepřístupné, až na jednu – štolu Kristýna.

Každou první sobotu v měsíci

Vždy jednou za měsíc se otevřou brány muzea seismometrie a štoly Kristýna. Několikrát za den se můžete podívat do štoly a následně se podívat i s výkladem do muzea.

Doporučuju vám si vzít teplé svetry, mikiny a klidně i bundy. Ve štole bývá stabilní teplota pod 10 stupňů a to hlavně v létě může být dost veliký teplotní šok.

Štolu si neprojdete celou. Jen zhruba 200 m, její větší část je pro veřejnost uzavřena. Nicméně i ten kousek, kterým projdete, vám trochu poodhalí, jak náročné bylo takové štoly budovat. Dneska na cestu posvítí silná baterka a světla, tenkrát se vše kutalo ručně s kahanem.

Ocelové hrnce pro seismometry

Užitečné informace

Vstupné dobrovolné.

Otevřeno je každou první sobotu v měsíci od května do září ( 4. 7., 1. 8. a 5. 9. 2020). Exkurze začínají v 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hodin

Mimoto jsou i další vypsané termíny exkurzí, a to: 6. 7., 11. 7., 22. 7., 5. 8., a 13. 8. v 9.00, 10.00 a 11.00 hodin

Pěšky se dostanete z Kašperských Hor po NS Cestou zlatokopů, nebo po modré směrem na Červenou. Na cestu si vyhraďte alespoň půl hodinky. Na kolech po cyklotrase 1201 (modrá turistická).

Zajímavosti

Stanice Kašperské Hory s kódovým označením KHC byla zřízena v r. 1960. Letos tak slaví už 20. výročí!

Výsledky měření lze sledovat online.

Díky citlivosti stanice byly zaznamenány i pokusné nukleární výbuchy v Nevadě v USA, v Číně, na francouzském atolu Mururoa či na Nové zemi a v Semipalatinsku v bývalém Sovětském svazu

Ve štole žijí netopýři. Prolítávají ven díky vyřezanému otvoru nade dveřmi a nejspíš také průduchem do druhé štoly Bedřich, která je přímo nad Kristýnou.

Během působení ruských vojsk na našem území měla armáda v boční šachtě svoji vlastní měřící stanici. Dnes už se zde nachází jen podložky pro přístroje.

Mohlo by se líbit

Napište mi#JDETOIJINAK

© SHE Nekesa 2020 | Všechna práva vyhrazena