Zažijte Benátky jinak. Proplujte je na kajaku a objevte neokoukaná místa.

Kdo v Benátkách ještě nebyl, má je na svém seznamu. A kdo už tam byl, má je tam taky. Je to destinace, kam se dostanete vcelku levně ať už autobusem, nebo letecky. A já si troufám tvrdit, že si mnozí s vás chtějí odškrtnout jízdu na Gondole. No a co kdybyste se vyhnuli téhle turistické předražené mucholapce a užili si to jinak a daleko zábavněji? Jaro je tu a mě napadlo připomenout, že Benátky se dají projekt i na kajaku.

Kdybych nepádlovala s Jiřím, vůbec by mě to nenapadlo. Protože když se řeknou Benátky, vybaví se mi hlavně Gondoly a motorové čluny. Fakt je ten, že kajak vám umožní dostat se do míst, kam se nedostane ani Gongola. Některé uličky nemají chodníky. Jen si to představte. Být uprostřed tak rušného města, a přesto skryti všem. Uvidíte Benátky, jak jste je ještě neviděli. Pocítíte jejich vlhkost na vlastní ruce. Budete proplouvat pod mosty někdy tak nízkými, že si budete muset lehnout na kajak. Nahlédnete dveřmi do zahrad (ano zahrad!) a nádvoří domů. Budete se vyhýbat Gondolám a motorovým člunům, dávat přednost lodím na hlavní. Přeplujete slavný Grand Canal. Taky budete mít možnost vidět na vlastní oči, jak velké lodě a rychlé motorové čluny ničí Benátky. Jak voda, kterou vytlačují, pomalu, nenápadně, ale velmi jistě rozšiřuje škvíry mezi kameny a cihlami a podemílá stabilitu budov těsně pod úrovní hladiny. A taky uvidíte medúzy. Tenhle zážitek dá Benátkám nový rozměr.

 

She Nekesa, centrum Benátek

She Nekesa, centrum Benátek

She Nekesa, pod mosty v Benátkách

 

Než jsme do Benátek dopádlovali, napsala jsem společnosti Venice Kayak, která se průvodcováním na kajaku zabývá už 10 let. Zakladatel a majitel v jedné osobě, René Seindal, byl tak laskavý a poskytl nám zázemí jejich skladu pro přespání a uskladnění našeho kajakového vybavení. Jako bonus jsme se mohli přidat na jakoukoli vyjížďku, kterou měli na programu. Nakonec jsme vyzkoušeli dvě. Jednu půldenní a jednu celodenní skrz Benátky. Pádlování benátskou lagunou jsme s dovolením vynechali. Zážitek to byl skvělý a já si myslím, že byste si to rozhodně neměli nechat ujít.

 

She Nekesa a San Marco, Benátky

 

Zázemí Venice Kayak najdete na ostrově Certosa, na který se dostanete městskou linkou 4.1 nebo 4.2., záleží odkud se vydáte. Pokud pojedete z “centra” od hlavního nádraží nebo od San Marka, jeďte 4.1. Jeden lístek vás bude stát 1.50 € a platí 75 minut. Na ostrově to najdete snadno. Moc budov na ostrově není. Před první dlouhou budovou se dejte doleva a hned doprava. Pak už uvidíte logo Venice Kayak. Ale pokud dojdete až k hotelu, můžete se zeptat tam.

NA CO SE PŘIPRAVIT

Nemusíte s sebou mít žádné extra vybavení. Bundy, vesty, pádla, suché pytle a kajaky, vše vám půjčí. Pokud nemáte voděodolný foťák zvažte, zda ho brát s sebou. Přeci jenom voda je slaná a foťák se vám zničí raz dva. A navíc průvodci vás během cesty budou fotit a fotky vám pošlou obratem po skončení prohlídky. Taky bych vám doporučila vzít si s sebou lahev vody.

 

She Nekesa, Venice Kayak

She Nekesa a matina na ostrově Certosa

 

Než nasednete do kajaku, tak vám váš průvodce vysvětlí bezpečnostní pravidla. Taky se ujistí, že zvládnete pádlovat dopředu, dozadu, zastavit kajak nebo ho otočit (dole a doprava). Než se dostanete do úzkých uliček Benátek, čeká vás přeplout kanál mezi ostrovem a městem. To je taková první zkouška vašich schopností. Pokud se přeci jenom vyskytnou nějaké problémy, dojedou pro vás motorovým člunem. Bezpečnost je tady na prvním místě.

Na prohlídku můžete vzít i svoje děti. Starší 8 let mohou jet v kajaku sami, mladší vám posadí do double kajaku. Po konci túry se můžete osprchovat v maríně.

JAK VYBRAT TU SPRÁVNOU TÚRU?

Rozhodněte se podle toho, co chcete vidět. Můžete vydat na trasu po benátské laguně, kde se seznámíte s faunou a flórou. Nebo (a to vám doporučuji) se můžete projet uličkami Benátek. Délka i čas tras se různí. Osobně jsem se účastnila dopolední kratší trasy a celodenní historické trasy. Ta je mým favoritem. Vede ji René, vystudovaný historik. Během trasy se dozvíte informace, které vás ohromí, nebo vás minimálně překvapí. No schválně, víte, kdy byla v Benátkách zbudovaná většina mostů a proč? Víte, co znamenají erby na mostech? Víte, jak se dřív Benátky chránili před nájezdníky?

 

She Nekesa, doky v Benátkách

She Nekesa, uličky v Beátkách

She Nekesa, krásné Benátky

She Nekesa, Gondoly

She Nekesa, Venice

 

KOLIK SI PŘIPRAVIT?

Dopolední túra vás vyjde na 95€ na osobu. Délka je zhruba 3 hodiny. Když to porovnáte s cenou jízdy v Gondole, za skoro tu samou cenu (90 €) se svezete jenom půl hodiny. Celodenní trasa vyjde na 125 € a počítejte s pádlováním tak 5 hodin. V rámci celodenních tras je pauza na oběd. Cena se pohybuje mezi 10-15 € na osobu, ale můžete si zabalit svoji vlastní svačinu.

Tak co, nadchlo vás to aspoň trochu?

A určitě se nezapomeňte podívat na video z našeho proplutí od Kayak Around Europe.

 

 

Mohlo by se líbit

Napište miMr. Q

3 roky ago

super video, zábavné, stejně si to těžko dokážu představit jako to je 🙂 fotky budí pocit stísnění, úzké kanály, všude zdi a voda a Vy se tam smějete 😀

#JDETOIJINAK

© SHE Nekesa 2020 | Všechna práva vyhrazena