Co je to Patreon a proč jsem se pro něj rozhodla já

Když jsem oznámila, že se chystám spustit svůj profil na Patreonu, téměř každý se mě ptal, co to je? Pravda, v Čechách není moc rozšířený, i když se tam pár Čechů najde. A tak jsem se rozhodla popsat, co to Patreon je a o čem je.

Možné díky lidem

Patreon je stejně jako více známý Hithit, Startovač, nebo Kickstarter, crowdfoundingová platforma. Co si pod tím představit? Asi to, že na svůj projekt nebo podnikatelský záměr získáváte peníze od široké veřejnosti, namísto například jednoho sponzora nebo půjčky. V praxi to funguje tak, že vytvoříte projekt, který popíšete. Na co peníze vybíráte, proč je vybíráte a kolik jich chcete vybrat. Samozřejmě, že vám lidé mohou přispět jen tak. Ale ve většině případů se nastaví různé „stupně“ podpory. Čím víc lidé přispějí, tím více dostanou od vás. Mně se takováto myšlenka líbí. Jednak proto, že je to dobrovolné a můžete si vybrat, koho podpoříte a jakou částkou ho podpoříte. Za druhé mohou vznikat projekty, které by jinak nevznikly a taky proto, že se z toho stává více kolektivní věc.

 

V čem je Patreon jiný

Na rozdíl od většiny crowdfoundingových platforem, kde se vytváří jednorázový projekt, je Patreon o dlouhodobé podpoře. Buďto jde o měsíční podporu, nebo podporu za jednotlivý příspěvek, třeba za písničku, video, text, fotku a tak dále. Zároveň je na vás, jakou maximální částkou chcete přispět za měsíc a na tvůrci, jaký obsah zpoplatní, a jaký uveřejní pro svoji komunitu zdarma. To znamená, že pokud podporujete někoho, kdo vytváří každý týden video, můžete se rozhodnout, že ho podpoříte jen u dvou videí za měsíc. Dále výše podpory jakou vybírá tvůrce, není přesně stanovena a je odstupňována. Například prvním cílem může být dosažení 100 $ za příspěvek, druhým cílem může být dosažení hranice 500 $ za příspěvek a tak dále. Tvůrce popisuje, co přesně pro něj znamená dosažení téhle hranice, respektive, co mu to umožní. Například spolehlivý internet pro nahrávání příspěvků, koupě nového objektivu, nebo mikrofonu. Můžete se ale setkat i s druhou variantou a to je meta dosažení určitého počtu fanoušků/přispěvatelů.

 

Proč jsem se rozhodla pro Patreon já?

Kamarádka Péťa se mě ptala, proč si neudělám kampaň na Hithitu a nepoprosím lidi, aby mi přispěli na dodávku. Mě to teda ani nenapadlo, protože když to srovnám s jinými projekty, proč by mi někdo měl přispět na to, ať si koupím auto? Ale začala jsem přemýšlet. Co ten Patreon? Líbí se mi, sama už někoho podporuju, no a navíc mi to opravdu dá prostor moct vytvářet lepší a pravidelný obsah a sdílet ho. Navíc se na Patreonu přirozeně tvoří jakási komunita. Je tam mnohem větší interakce mezi tvůrcem a jeho patrony, než je tomu na Facebooku nebo jiných sociálních sítích. Komunikace je dynamická, podporovatelé se stávají součástí tvorby, nebo cesty. A o tom to je!

Chci vybudovat komunitu lidí, se kterými navzájem můžeme tvořit a inspirovat se, které baví to, co dělám. Uvolní mi to ruce pro psaní, focení a dokumentovaání mých cest. Budu moc ráda, když se mrknete na můj profil:  www.patreon.com/shenekesa. A kdybyste chtěli upustit kapku do mého oceánu, budu juchat o to víc.

 

Pro inspiraci, co je díky crowdfoundingu možné

Jednorázové projekty jsou často zaměřené na pomoc společnosti nebo charitativně. Mezi takové úspěšné projekty patří i film Camino na kolečkách. Mohou ale podpořit i v situaci, kdy neočekávaná událost přeruší cestu za snem, jako v případě našeho kamaráda, kapitána Martina Dolečka. A mimochodem, věděli jste, že i trabanti vybírali přes Startovač?

 

Z Patreonu mám ráda sérii našeho oblíbeného Dána, který tvoří asi ta nejlepší dyi videa o opravě plachetnice pod pseudonymem Sail life. Veliký pokrok, jaký podporovatelé umožnili, je vidět u tvůrce Kombi life. Když si pustíte jeho videa na začátku a teď, ten pokrok je neuvěřitelný. Teď už je opravdu na co se dívat!  No a pak moje oblíbená Uma. Tenhle pár sleduju je už skoro dva roky 🙂

 

Staňte se Patronem

Napište miSpískáno Nikolou Dóžovou 2017-2018, všechna práva vyhrazena